Slujbe Misionare

VECERNII MISIONARE 2017

IANUARIE-DECEMBRIE 2017

  1.  22  ianuarie      – Buna Vestire
  2. 26 februarie      – Sf. Treime
  3. 19 martie           – Sf. Nicoale
  4.  30 aprilie         – Acoperamantul Maicii Domnului
  5. 28 mai               – Intrarea în Biserică a Maicii Domnului
  6. 18 iunie             –  Sf. Trei Ierarhi
  7. 23 iulie              – Sf. Mina
  8. 27 august          – Inaltarea Domnului
  9.  24 septembrie  – Sf. Gheorghe
  10.  22 octombrie   – Sf. Imparati
  11. 12 noiembrie   – Sf. Grigorie Luminatorul
  12. 10 decembrie   – Adormirea Maicii Domnului

Preoţii vor participa la aceste vecernii misionare după cum urmează:

GRUPA I

Ianuarie, Mai, Septembrie

Pr. Popa Nicolae, Pr. Boitan Ilie, Pr. Ene Nichifor, Pr. Trif Mihai Cristian, Pr. Tănase Vasile, Pr. Herţa Bogdan, Pr. Andone Dumitru, Pr. Agache Ovidiu, Pr. Stan Gheorghe, Pr. Trofim Viorel, Pr. Caragață Eugen, Pr. Neculai Justinian.

GRUPA II

Februarie, Iunie, Octombrie

Pr. Ispas Romeo Gabriel, Pr. Strat Ionel, Pr. Sevastin Corneliu, Pr. Lisovencu Dănuţ, Pr. Mihai Mihael Marian, Pr. Mihalea Neculai, Pr. Palade Dănuț, Pr. Partebună Nicu, Pr. Jecu Sebastian, Pr. Carp Viorel Vasile, Pr. Pârlog Liviu,  Diac. Petrov George.

GRUPA III

Martie, Iulie, Noiembrie

Pr. Petre Daniel, Pr. Ispas Mircea, Pr. Benga Cristian, Pr. Dăscălescu Gheorghe, Pr. Ion Nicolae Sorin, Pr. Pahonea Constantin, Pr. Gavrilă Dumitru, Pr. Grosu Ionuţ Raul, Pr. Chiosea Ciprian, Pr. Enache Anghel, Diac. Titorencu Adrian

GRUPA IV

Aprilie, August, Decembrie

Pr. Neculai Felix Lucian, Pr. Onu Valentin, Pr. Paţanghel Dumitru, Pr. Ghiţă Ciprian, Pr. Spânoae Vasile, Pr.Dumitru Lucian, Pr. Micu Claudiu Bogdan, Pr. Constantin Sandu Gabriel, Pr. Curleancă Lucian, Pr. Ene Lefter, Pr. Dorobanţu Remus, Pr. Luca Călin.

TABEL

 Cu preoţii şi catehezele de la Vecerniile Misionare din anul 2017

Nr. Crt Numele şi prenumele preoţilor Titlul catehezei Data vecerniei misionare Biserica unde se ţine vecernia misionară
1. Dragulschi Victor

Parohia Frecăței

Iconografia bisericească. Funcțiile și rolul icoanei în cultul Bisericii Ortodoxe Române 22.01.2017 Buna Vestire
2. Stan Gheorghe –

Parohia „Sf. Grigorie Luminătorul”

Preotul- părinte și prieten în bucuriile și necazurile vieții 26.02.2017 Sfânta Treime
3. Ispas Romeo Gabriel

Parohia „Sfânta Treime

Rugăciunea, milostenia și postul – mujloace de întărire a vieții spirituale 19.03.2017 Sfântul Nicolae
4. Patanghel Dumitru –

Parohia „Sfinții Împărați”

Iertare, toleranță și conviețuire în lumea de astăzi 30.04.2017 Acoperământul Maicii Domnului
5. Agache Ovidiu – Parohia „Sfantul Mina” Sfinții, mucenicii și mărturisitorii – exemple vii de apărare a credinței 28.05.2017 Intrarea în Biserică a Maicii Domnului
6. Dorobanțu Remus

Parohia „Intrarea în biserică a Maicii Domnului”

Pregătirea preotului și a credincioșilor pentru Sfânta Liturghie 18.06.2017 Sfinții Trei Ierarhi
7. Lisovencu Dănuț – Parohia „Schimbarea la Față” Implicarea Bisericii în viața societății 23.07.2017 Sfântul Mina
8. Benga Cristian – Parohia „Sfinții Împărați” Pastorația persoanelor aflate în faza terminală a vieții 27.08.2017 Înălțarea Domnului
9. Spânoae Vasile – Parohia „Sf. Ilie Tesviteanul” Grija creștină față de sanătatea sufletească și trupească 24.09.2017 Sfântul Gheorghe
10. Boitan Ilie – Parohia „Buna Vestire” Buna conlucrare a preotului cu păstoriții săi 22.10.2017 Sfinții Împărați
11. Trofim viorel – Parohia „Sfinții Trei Ierarhi” Icoane, tablouri și reprezentări artistice. Ce aducem la Biserică pentru sfințit? 12.11.2017 Sfântul Grigorie Luminătorul
12. Curleancă lucian Romică – Parohia „Sfântul Mina” Responsabilitatea pastorală față de păstrarea tradițiilor creștine de iarnă 10.12.2017 Adormirea Maicii Domnului

 

TABEL CU PROGRAMAREA MASLURILOR MISIONARE

IN POSTUL PASTELUI

 

CERCUL I  MISIONAR                                        CERCUL II  MISIONAR

Valea Nucarilor   –   23 martie.                         Cataloi  –  23 martie.

Mihail Kogălniceanu –  30 martie.                   Frecăţei  –  30 martie.

Sfinţii Împăraţi  –  1 aprilie.                               Poșta            – 6 aprilie.

Iazurile   –   6 aprilie.                                           Sf. Gheorghe Tulcea      – 8 aprilie.

Buna Vestire  –  8 aprilie.                                   Adormirea M.D.         – 13 aprilie.

Acoperământul M. D. –  13 aprilie.                   Sf. Grigorie Luminătorul –  15 aprilie.

Sfânta Treime – Tulcea   – 15 aprilie.

 

    CERCUL III MISIONAR                                     CERCUL IV MISIONAR

Sf. Trei Ierarhi  – 23 martie.                             Victoria    – 23 martie.

Malcoci  – 30 martie.                                         Nufăru   – 30 martie.

Intrarea în Biserică  – 1 aprilie.                       Schimbarea la Faţă   –  1 aprilie.

Parcheș  –  6 aprilie.                                          Sf. Nicolae   –    8 aprilie.

Somova   –   8 aprilie.                                       Sf. Mina  – 13 aprilie.

Mineri  – 13 aprilie.                                           Sf. Ilie  –  15 aprilie.

Înălţarea Domnului  – 15 aprilie

 

CERCUL V MISIONAR

Beştepe   – 23 martie.

Murighiol   – 30 martie.

Mahmudia  – 1 aprilie.

Plopu  – 6 aprilie.

Colina   – 8 aprilie

Dunăvăț   –  13 aprilie.